Doszłaś/doszedłeś do 100zł/h i zastanawiasz się, co dalej? Może wydaje Ci się, że to już maksymalna kwota, jaką ktoś zapłaci za Twoje lekcje? A może czujesz, że chcesz więcej, ale nie wiesz, jak to zrobić, by nie stracić klientów? Spokojnie, to nie jest bariera nie do pokonania. Sama przez to przechodziłam i pokażę Ci, jak możesz podnieść stawki za lekcje.
Jak przełamałam barierę 100zł/h
Pamiętam moment, kiedy podniosłam stawki do 100zł/h. Było to w 2020 roku i choć nowa cena już znalazła się w moim cenniku, to gdy przyszła pierwsza klientka po podwyżce, powiedziałam jej, że moje stawki zaczynają się „od 95zł”. Dlaczego? Bo wewnętrznie miałam blokadę, by wypowiedzieć tę setkę na głos.
Dziś moje zajęcia kosztują powyżej 200zł/h i bez problemu komunikuję tę cenę klientom. Co się zmieniło? Przede wszystkim moje podejście do wyceniania swojej pracy.
Jak podnieść stawki za lekcje językowe?
Skontaktuj się ze swoją frustracją i uwierz w siebie
Zanim zaczniesz podnosić ceny, warto przyjrzeć się swojemu nastawieniu. Czy czujesz, że masz prawo do wyższych stawek? A może wydaje Ci się, że to „za dużo” i „nikt tyle nie zapłaci”?
Skontaktuj się ze swoją frustracją. Zobacz, ile pracujesz i jak dużo energii wkładasz w zajęcia. Pomyśl o wszystkim, co chciał_byś robić, ale nie możesz, bo musisz prowadzić kolejne lekcje. Jak wygląda Twój grafik? Ile godzin w tygodniu spędzasz na pracy? Czy to Ci odpowiada? Czy masz poczucie, że Twój wysiłek jest doceniany również finansowo?
Teraz postaw sobie konkretny cel finansowy. Jeśli chcesz dojść do 150zł, 180zł czy 200zł/h, nazwij dokładnie, do czego Ci to potrzebne.
I na koniec najważniejsze: przyjmij za pewnik, że są osoby, które mogą i chcą zapłacić więcej. Wielu lektorów popełnia błąd, oceniając możliwości klientów przez pryzmat własnego portfela. Ty na razie zarabiasz mało, więc nie stać Cię na drogie usługi, ale są też przecież ludzie, których pensja jest dużo wyższa. Albo mają inaczej rozłożone priorytety i wartościowa edukacja jest wysoko na ich liście potrzeb. Nie podejmuj decyzji za innych.
Czy Twoje zajęcia są warte wyższej stawki?
Nie da się brać wysokich stawek za nic. Jeśli chcesz, by klienci płacili więcej, Twoje zajęcia muszą dostarczać im realnej wartości. Jak się o tym przekonać?
Porozmawiaj z kursantami – zapytaj ich, co w Twoich lekcjach cenią najbardziej i co według nich mogłoby być jeszcze lepsze. Umów się na superwizję z mentorem lub metodykiem, aby uzyskać informację zwrotną na temat Twojego stylu nauczania.
Dobrze poprowadzone zajęcia z języka ogólnego spokojnie mogą kosztować 120-150zł/h. Jeśli celujesz w wyższe stawki, warto pomyśleć o kursach specjalistycznych – język branżowy, konwersacje biznesowe, angielski w HR.
Nowa grupa docelowa
Gdy podnosisz stawki, może się zdarzyć, że część obecnych klientów nie będzie chciała lub mogła zapłacić więcej. To normalne. Zamiast się tym martwić, warto skupić się na tym, jak przyciągnąć nowe osoby – takie, które docenią Twoją wiedzę i umiejętności oraz będą gotowe za nie zapłacić.
Takie zmiany mogą być trudne, bo często wiążą się z odmową czy odrzuceniem. Trzeba przepracować w sobie ten kawałek, nie brać odmowy personalnie. Podejść do biznesu jak do… biznesu, a nie związku romantycznego.
Naucz się mówić o swojej ofercie
Same polecenia mogą nie wystarczyć, żeby zapełnić kalendarz. Jeśli chcesz sprzedawać swoje zajęcia po wyższych stawkach, musisz nauczyć się o nich mówić. W przeciwnym wypadku znów wpadniesz w pułapkę przyjmowania wszystkich ofert, byle tylko budżet się spinał.
Jak przełamać barierę 100zł/h i podnieść stawki za lekcje? Decyzja należy do Ciebie
Podniesienie stawek to nie tylko zmiana cennika, ale też gotowość do zmiany sposobu myślenia i otwarcie się na nowe możliwości. Zastanów się, co wolisz: prowadzić 40 godzin zajęć tygodniowo od rana do wieczora, czy może poszerzyć swoją strefę komfortu, nauczyć się podstaw marketingu i wzmocnić swój biznes lektorski?
Ja pomagam lektorom przejść tę drogę – w kursie Prosperujący Lektor oraz w mentoringu indywidualnym. Jeśli chcesz prowadzić zajęcia za wyższe stawki i pracować z bardziej zaangażowanymi kursantami, zapraszam Cię na konsultację.