Obecnie na rynku „pomagaczy” jest wielu różnych specjalistów, którzy chętnie wesprą cię w twoich kłopotach życiowych. W tym artykule pomogę ci ustalić, czy w twojej sytuacji osobą, do której najlepiej byłoby się zwrócić jest coach, terapeuta, a może doradca zawodowy?
Z czym do coacha?
Jedną z cech odróżniających wszystkie wymienione zawody jest rodzaj relacji, jaka tworzy się między specjalistą a klientem. Coaching zakłada, iż każdy z nas ma w sobie wszystkie zasoby niezbędne do znalezienia odpowiedzi na nurtujące nas pytania. W związku z tym spotkanie z coachem będzie najbardziej partnerskie. Oznacza to, że coach i klient mają taką samą odpowiedzialność za proces, nikt nie jest w tej relacji silniejszy czy bardziej doświadczony. Zadaniem coacha jest stworzenie warunków do tego, żeby klient mógł usłyszeć swoje prawdziwe pragnienia i wyznaczyć najlepszą dla siebie ścieżkę do ich realizacji. W związku z tym do coacha możesz się zwrócić z dowolnym tematem, w którym czujesz, że trudno jest ci odkryć prawdziwe motywy swoich działań. Może to być Twoje życie zawodowe, relacje, marzenia do spełnienia, problemy z motywacją… jeśli wiesz, którym obszarem chcesz się zająć, rozejrzyj się po rynku i wybierz osobę, która się w nim specjalizuje. Większość coachów oferuje bezpłatne spotkanie próbne, więc możesz spotkać się z kilkoma, a potem wybrać tego, z którym „poczujesz bluesa”.
Z czym do terapeuty?
Niekoniecznie trzeba mieć depresję, żeby poczuć potrzebę spotkania się z terapeutą. Właściwie każdy z nas ma jakiś temat, który mógłby wziąć na warsztat w gabinecie terapeutycznym – poprawiając w ten sposób swoją jakość życia. Współpraca z terapeutą jest jednak szczególnie wskazana, jeśli borykasz się z jakimś traumatycznym przeżyciem albo czujesz, że wloką się za tobą błędy wychowawcze twoich rodziców. Stosunkowo rzadko zdarza się, żeby wszystkie nasze potrzeby zostały zaspokojone przez rodziców wtedy, kiedy było nam to naprawdę potrzebne – teraz te deficyty mogą ujawniać się w związku z partnerem, zaniżonym poczuciu własnej wartości albo nadmiernej potrzebie kontroli. Doświadczony terapeuta pomoże przyjrzeć się trudnym emocjom, które niesiemy ze sobą i w bezpieczny sposób się nimi zaopiekować, ukoić, pożegnać. Tak więc o ile coaching skupia się na celach zakotwiczonych w przyszłości, w terapii często wracamy do przeszłości (chociaż są też nurty terapeutyczne bardzo mocno ukierunkowane na osiąganie konkretnych celów, bez przysłowiowego „babrania się w dzieciństwie”).
W związku z tym, że dotarcie do spraw naprawdę trudnych wymaga dużego zaufania i otwarcia się w relacji z terapeutą, warto poszukać takiego, który faktycznie będzie nam pasował. Poczytaj opinie w Internecie, popytaj znajomych – coraz więcej osób korzysta z terapii, więc coraz łatwiej znaleźć sprawdzonego specjalistę.
Czasem zdarza się, że tematy terapeutyczne wypłyną w trakcie sesji coachingowej. W takiej sytuacji coach, jeśli nie ma uprawnień terapeutycznych, ma obowiązek skierować swojego klienta do terapeuty. Czemu? Niestety poważny problem z przeszłości jest jak kłoda na drodze do zajęcia się przyszłością. Dopóki jej nie usuniemy, trudno nam będzie efektywnie pracować, coś ciągle będzie ściągało nas do tyłu.
Z czym do doradcy zawodowego?
Tu sprawa jest dość prosta – jeśli chcesz zmienić pracę, ale nie znasz rynku pracy, nie wiesz jak napisać CV i/lub list motywacyjny, jak również nie chcesz się za bardzo zastanawiać, co jest twoim życiowym powołaniem, doradca zawodowy będzie najlepszym wyjściem. Dobrze wybrany specjalista pomoże ci określić twój profil kompetencji i tak przedstawić go potencjalnemu pracodawcy, żeby był możliwie najbardziej zachęcający. Podpowie ci też, jakie konkretne kroki musisz poczynić, żeby zaistnieć na rynku pracy.
Czym więc różni się taka osoba od coacha kariery? Przede wszystkim doradca zawodowy, jak sama nazwa wskazuje, pełni bardziej rolę mentorska, niż partnerską. Bardzo chętnie podzieli się z tobą swoją wiedzą na temat rynku pracy, natomiast zazwyczaj nie zastosuje narzędzi, które pomogą ci ustalić twoje najgłębsze pobudki do pracy w takim a nie innym obszarze. Z drugiej strony coachowie kariery często łączą obie funkcje, najpierw oferując klientom coaching, który ugruntowuje ich w podjętej decyzji o wybranym kierunku poszukiwań, w kolejnym etapie pracując z nimi bardziej mentoringowo.

Jak podjąć decyzję, do kogo się wybrać?
Jeżeli przeczuwasz, że na twojej drodze leży głaz, który skutecznie utrudnia ci jakiekolwiek życiowe manewry, spotkaj się z terapeutą. Chociaż nadal terapia jest tematem nieco wstydliwym, jest to taka inwestycja w siebie, która zwraca się w wielu obszarach.
Jeżeli chcesz, żeby ktoś pokierował twoją ścieżką zawodową, ponieważ czujesz się jak dziecko we mgle w tym obszarze, wybierz doradcę zawodowego. Ale jeśli tli się w tobie chociaż iskierka ciekawości na temat tego, jaką rzeczywistość ty sam jesteś w stanie dla siebie stworzyć, idź do coacha. Z jego dyskretnym wsparciem możesz odkryć, co jest dla ciebie tak naprawdę, naprawdę ważne w życiu. Po takim doświadczeniu trudno już jest potem zejść z raz obranej ścieżki.
Jeśli jest jakiś obszar w życiu, z którego nie jesteś zadowolona/y, zapraszam Cię na bezpłatną sesję próbną, podczas której ustalimy, co sprawia Ci największy problem i jak możesz sobie z nim poradzić. Wystarczy, że wyślesz mi krótką wiadomość.
Zapraszam na coaching dla grzecznych dziewczynek, które chcą się odwalić od siebie. Spotkaj się ze mną na bezpłatną sesję próbną.